Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pożary lasu-ogień w lesie

Na tej podstronie dowiesz się wielu ciekawych informacji o tym jak leśnicy chronią las przed pożarem.

 

Pożar lasu – wszyscy tracimy – nikt nie zyskuje

Pożary lasu to rzadki przypadek zdarzenia w którym wszyscy tracimy, nikt nie zyskuje, aż trudno uwierzyć że większość pożarów lasu związana jest z działalnością człowieka, jego bezmyślnością lub celowym działaniem. Dlatego leśnicy poświęcają dużo uwagi tworzeniu systemu wykrywania i zwalczania pożarów, tak aby możliwie zminimalizować straty.

 

System ochrony przeciwpożarowej

Nadleśnictwo Prószków wchodzi w skład szerszego systemu ochrony przeciwpożarowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Lasów Państwowych jako całości. W skład systemu wchodzi:

  • System wykrywania pożarów
  • System łączności alarmowej
  • System zaopatrzenia wodnego
  • System dojazdów pożarowych

 

System wykrywania pożarów

Opiera się na dostrzegalniach pożarowych, określanych potocznie wieżami przeciwpożarowymi. Dwie dostrzegalnie Nadleśnictwa Prószków współdziałają z dostrzegalniami sąsiednich nadleśnictw. Jeżeli obserwator dostrzeże dym powiadamia sąsiednie dostrzegalnie. Za pomocą namiernika kątowego obserwatorzy określają azymut pod jakim widzą źródło dymu. Namiary z dwóch lub większej ilości dostrzegalni umożliwia jednoznaczne zlokalizowanie miejsca pożaru.

 

Betonowa dostrzegalnia pożarowa, usytuowana w najwyższym punkcie kompleksu leśnego, wyższa od otaczających ją drzew umożliwia obserwację rozległego obszaru.

 

Widok z kabiny dostrzegalni pożarowej.

 

System wykrywania pożarów uzupełniają statki powietrzne startujące z leśnej bazy lotniczej w Polskiej Nowej Wsi. W ostatnich latach do dyspozycji leśników pozostawały samoloty gaśnicze Dromader i śmigłowce Mi-2

Leśna Baza Lotnicza w Polskiej Nowej Wsi.

 

W dyspozycji leśników znajdują się śmigłowce Mi-2 z podwieszanym zestawem gaśniczym.

 

Samolot gaśniczy M18 Dromader w akcji gaszenia pożaru lasu.