Wydarzenia Wydarzenia

II Dzień otwarty Nadleśnictwa Prószków

Nadleśnictwo Prószków już od dawna posiada Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Od 18.09.2016 roku do edukacji społeczeństwa oddano drugą Ścieżkę Edukacyjną w parku przy Nadleśnictwie. Dzień po otwarciu ścieżki 6 klas z okolicznych szkół wpisało się na eksploracje tej ścieżki.

W dniu 18.09.2016 roku w Prószkowie odbył się drugi z kolei  „Dzień otwarty Nadleśnictwa Prószków". Leśnicy z Prószkowa zaprezentowali społeczeństwu nową ścieżkę edukacyjną, której otwarcia  dokonał Nadleśniczy Marek Bocianowski w kulminacyjnym momencie festynu. Uroczyście otwarty park przy siedzibie Nadleśnictwa w 2015 roku, otrzymał obecnie nowy image. Bogactwo gatunkowe drzew, krzewów i roślin zielnych otrzymało swoje imiona – każdy osobnik rosnący w parku niezależnie czy kwitnie, czy jest pozbawiony liści posiada obecnie swoją tabliczkę z nazwą polską i łacińską oraz QR Kodem. Nowo otwarta ścieżka edukacyjna spowodowała, że park otrzymał jak gdyby nowy potencjał, stał się o wiele ciekawszy i o wiele bardziej interesujący. Na ścieżce edukacyjnej można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z życia lasu, o pracy leśników, czy wziąć udział w konkursach lub zabawach , w jakich mogą tutaj uczestniczyć dzieci i dorośli. Na ścieżce znajdziemy na przykład mrowisko zbudowane przez mrówki występujące w lesie, kłodę drewna ze spałą żywiczarską, budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy – różnych kształtów, różnej wielkości i zbudowane z różnych materiałów. Na ścieżce odnaleźć można pułapki feromonowe, leśny słupek oddziałowy. Z tablic edukacyjnych stojących obok dowiedzieć  się można co to jest, do czego służy i jak to działa. W mini - szkółce leśnej odnajdziemy sadzonki na minikwaterach i nauczymy się rozpoznawać gatunki drzew leśnych. Gatunki drzew leśnych są także do rozpoznawania na stanowisku z wiszącymi krążkami. Rozpoznawać je można po korze lub po przekrojach poprzecznych. Na ścieżce znajdziemy także stare, murszejące „drzewo" i dowiemy się jak ono jest ważne w biocenozie leśnej. Na grubych balach drewna z poprzecznymi przekrojami można nauczyć się odczytywać wiek drzew, a jeszcze mnóstwo ciekawych rzeczy dowiemy się z rozstawionych po terenie parku tablicach poglądowych. Dla chętnych przygotowano „Ścieżkę zmysłów", gdzie można popróbować zabawy chodzenia po różnorodnym poszyciu leśnym ( bez patrzenia ) i odgadywania co to za materiał. Jak widać park ze ścieżką stał się bardziej atrakcyjny, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, zarówno dla pojedynczych osób jak i dla grup, czy całych wycieczek. W przypadku wycieczek odwiedzających ścieżkę zawsze można liczyć na udział pracownika Nadleśnictwa, który pomoże w pełni wykorzystać potencjał nowej ścieżki.

„II Dzień otwarty" to dzień, w którym Nadleśnictwo Prószków zaprezentowało po raz drugi siebie społeczeństwu. Leśnicy – myśliwi pokazali własne trofea łowieckie i znalezione zrzuty. W Sali Konferencyjnej można było obejrzeć filmy dokumentalne o Lasach Państwowych w Polsce. W Sali tej prezentowano także „Warsztat leśniczego", czyli sprzęt, jakim posługują się  w dzisiejszych – elektronicznych czasach leśnicy. Swoją pracę prezentowali pracownicy Zespołu Ochrony Lasu z Opola. Niewątpliwą atrakcją festynu było stoisko Zakładu Usług Leśnych, Transportowych i Mechaniki Pojazdowej Pana Arnolda Kuca z Prószkowa. Pan A. Kuc zapoznał zebranych ze sprzętem, jaki obecnie używany jest w lesie ( ale także w ogrodach i sadach ), a Pan Bogusław Kuczaj - artysta – rzeźbiarz w drewnie - pilarką spalinową rzeźbił różne, fantastyczne wyroby: misy, sztućce, grzybki, stoły, półki, fotele i zwierzęta leśne.

Na terenie parku można było spożyć gorący posiłek, a także skosztować śląskiego kołacza z kawą lub z herbatą.  W otwarciu nowej ścieżki edukacyjnej uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy, w tym sama Pani Burmistrz – Róża Malik. Oprawę muzyczną w postaci hejnałów łowieckich sprawowali leśnicy z Zespołu Trębaczy Leśnych „Leśny Róg", a wspaniały koncert swoich utworów zaprezentowała Myśliwska Orkiestra Gminy Komprachcice .