Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 4 rezerwaty przyrody:
1) Rezerwat „Blok" o powierzchni 6,56 ha powołany Zarządzeniem nr 310 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.09.1959r. Położony jest na terenie leśnictwa Rzymkowice w oddziale 311j w gminie Korfantów w powiecie nyskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu zachowania drzewostanu (fragmentu starego boru świeżego) o cechach naturalnego pochodzenia, stanowiącego pozostałość po dawnej puszczy. Głównym gatunkiem tworzącym górne piętro drzewostanu jest sosna rodzimego pochodzenia rasy „gibba" charakteryzująca się dobrze oczyszczonymi strzałami i płaskimi koronami. Drzewostan mimo zaawansowanego wieku charakteryzuje się dobrą zdrowotnością.
2) Rezerwat „Jeleni Dwór" o powierzchni 3,49 ha powołany Zarządzeniem nr 309 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.09.1959 r. Położony jest na terenie leśnictwa Jeleni Dwór, oddział 353g, w gminie Biała, w powiecie prudnickim. Jest rezerwatem utworzonym w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego naturalnego pochodzenia – pozostałości po dawnej puszczy. Trzon rezerwatu stanowi starodrzew z sosną , świerkiem i dębem szypułkowym. W rezerwacie występuje duża liczba gatunków mszaków. Niestety od kilkunastu lat postępuje proces zamierania drzew, w następstwie czego doszło do silnego zadarnienia dna lasu (bujny rozwój roślinności zielnej). Obecnie płat lasu w granicach rezerwatu reprezentuje fazę rozpadu drzewostanu, brak jest młodszego pokolenia o właściwym dla tego zespołu składzie gatunkowym.
3) Rezerwat „Jaśkowice" o powierzchni 5,89 ha, powołany Zarządzeniem nr 64 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 20.06.1969r. Położony jest na terenie leśnictwa Przysiecz, oddział 120c, w gminie Prószków, w powiecie opolskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu ochrony lasu mieszanego o naturalnym charakterze, stanowiącym pozostałość dawnych drzewostanów modrzewiowych. Głównym gatunkiem na powierzchni rezerwatu jest modrzew europejski, odmiany sudeckiej (70% udziału), a drzewostan dopełniają: sosna pospolita i dąb szypułkowy. Najstarsze drzewa sięgają wieku 200 lat.
4) Rezerwat „Przysiecz" o powierzchni 3,10 ha, powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.02.1958r. Położony jest w leśnictwie Wybłyszczów, oddziale 200d,f, w gminie Prószków, w powiecie opolskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu ochrony starodrzewia modrzewia europejskiego, odmiany sudeckiej , pochodzenia naturalnego, w wieku około 200 lat. Ponadto w rezerwacie rosną również dęby, sosny, jodły , świerki, jawory i graby.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
sprzedaż drewna,choinek i sadzonek
sprzedaż drewna,choinek i sadzonek
Warunki detalicznej sprzedaży drewna
• Sprzedaż drewna stosowego odbywa się we wszystkich leśnictwach w każdy wtorek oraz piątek w godzinach 7:00 -10:00
• Sprzedaż drewna wielkowymiarowego odbywa się w Nadleśnictwie Prószków od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 13:00.
• Adresy oraz telefony kontaktowe znajdują się w ofercie handlowej drewna stosowego oraz w ofercie handlowej drewna wielkowymiarowego
• Aktualny cennik znajduje się tutaj >>>
• Podczas sprzedaży drewna leśniczy pobiera od kupującego gotówkę w wysokości 100% wartości sprzedanego towaru
• Po przyjęciu gotówki Leśniczy wystawia paragon fiskalny
• Kupujący otrzymuje oryginał asygnat, paragon fiskalny oraz warunki „kupna –sprzedaży"
• W terminie 7 dni od daty wystawienia paragonu Kupujący może otrzymać w biurze Nadleśnictwa fakturę VAT pod warunkiem zwrotu paragonu fiskalnego.
• Zakupionego drewna nie wolno Kupującemu zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty lub faktury VAT organom administracji leśnej oraz bez adnotacji o wydatku drewna
• Wywóz drewna z lasu odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach drogami wyznaczonymi przez wydającego drewno
• Nabywcę obowiązuje termin wywozu drewna wynoszący 14 dni od daty zakupu. W przypadku niemożliwości wywozu drewna w wyznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do Leśnictwa w celu wyznaczenia nowego terminu
• Po upływie terminu wywozu drewna administracja leśna nie odpowiada za zakupione drewno, a Nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego drewna
• W przypadku nie odebrania drewna iglastego w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie, w okresie między 15 marca a 15 października nabywca ponosi koszty związane z zabezpieczeniem drewna (korowanie) przed szkodnikami
Ułożony stos drewna o wymiarach 1m x 1m x 1m to stos o masie: 1 metr przestrzenny (mp).
Taki stos oprócz drewna składa się również z pustych przestrzeni. W przypadku drewna opałowego np. sosnowego lub dębowego w skład stosu o masie 1 mp wchodzi 0,65 mp drewna oraz 0,35 mp pustych przestrzeni.
Dlatego 1mp = 0,65m3 (drewna)
· Cennik na drewno oraz produkty niedrzewne do pobrania tutaj