Asset Publisher
Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 4 rezerwaty przyrody:
1) Rezerwat „Blok" o powierzchni 6,56 ha powołany Zarządzeniem nr 310 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.09.1959r. Położony jest na terenie leśnictwa Rzymkowice w oddziale 311j w gminie Korfantów w powiecie nyskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu zachowania drzewostanu (fragmentu starego boru świeżego) o cechach naturalnego pochodzenia, stanowiącego pozostałość po dawnej puszczy. Głównym gatunkiem tworzącym górne piętro drzewostanu jest sosna rodzimego pochodzenia rasy „gibba" charakteryzująca się dobrze oczyszczonymi strzałami i płaskimi koronami. Drzewostan mimo zaawansowanego wieku charakteryzuje się dobrą zdrowotnością.
2) Rezerwat „Jeleni Dwór" o powierzchni 3,49 ha powołany Zarządzeniem nr 309 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.09.1959 r. Położony jest na terenie leśnictwa Jeleni Dwór, oddział 353g, w gminie Biała, w powiecie prudnickim. Jest rezerwatem utworzonym w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego naturalnego pochodzenia – pozostałości po dawnej puszczy. Trzon rezerwatu stanowi starodrzew z sosną , świerkiem i dębem szypułkowym. W rezerwacie występuje duża liczba gatunków mszaków. Niestety od kilkunastu lat postępuje proces zamierania drzew, w następstwie czego doszło do silnego zadarnienia dna lasu (bujny rozwój roślinności zielnej). Obecnie płat lasu w granicach rezerwatu reprezentuje fazę rozpadu drzewostanu, brak jest młodszego pokolenia o właściwym dla tego zespołu składzie gatunkowym.
3) Rezerwat „Jaśkowice" o powierzchni 5,89 ha, powołany Zarządzeniem nr 64 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 20.06.1969r. Położony jest na terenie leśnictwa Przysiecz, oddział 120c, w gminie Prószków, w powiecie opolskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu ochrony lasu mieszanego o naturalnym charakterze, stanowiącym pozostałość dawnych drzewostanów modrzewiowych. Głównym gatunkiem na powierzchni rezerwatu jest modrzew europejski, odmiany sudeckiej (70% udziału), a drzewostan dopełniają: sosna pospolita i dąb szypułkowy. Najstarsze drzewa sięgają wieku 200 lat.
4) Rezerwat „Przysiecz" o powierzchni 3,10 ha, powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14.02.1958r. Położony jest w leśnictwie Wybłyszczów, oddziale 200d,f, w gminie Prószków, w powiecie opolskim. Jest rezerwatem utworzonym w celu ochrony starodrzewia modrzewia europejskiego, odmiany sudeckiej , pochodzenia naturalnego, w wieku około 200 lat. Ponadto w rezerwacie rosną również dęby, sosny, jodły , świerki, jawory i graby.
Asset Publisher
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
Adres do nadsyłania prac:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań
Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;
Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli
Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu