Wydawca treści
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?
Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.
Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.
W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.
Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.
Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?
To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.
Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.
Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?
Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.
Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.
Najnowsze aktualności
OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO SPECJALISTA DS. ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO SPECJALISTA DS. ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Zn. spr.: NK.1101.7.2024
Ogłoszenie
Nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków
o naborze zewnętrznym na stanowisko Specjalista ds. zamówień publicznych
(umowa o pracę na czas określony)
- Nazwa i adres Nadleśnictwa:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Prószków
46-060 Prószków, ul. Opolska 11
tel.: 77 464-80-22
e-mail: proszkow@katowice.lasy.gov.pl
- Oferowane warunki pracy:
- Wymiar etatu: praca w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Termin rozpoczęcia pracy: po zakończeniu procedury naboru.
- Długość trwania umowy o pracę: czas określony 1 roku z możliwością przedłużenia umowy.
- Możliwość pracy zdalnej okazjonalnej do 24 dni w roku kalendarzowym oraz hybrydowej do 30 dni w roku kalendarzowym.
- Możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
- Świadczenia socjalne oraz zdrowotne.
- Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań):
- Prowadzenie całokształtu spraw z zakresu procedur przetargowych zgodnie z obowiązującymi regulacjami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi aktami prawa, w tym m.in.:
- przygotowywanie niezbędnej dokumentacji przetargowej w zakresie inwestycji, usług leśnych oraz zakupów;
- przygotowywanie projektów odpowiedzi na zapytania złożone w toku postępowania o udzielanie zamówień;
- udział w pracach komisji przetargowych powoływanych do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówień publicznych;
- prowadzenie postępowań dotyczących nabycia usług, robót budowlanych
i dostaw, prowadzonych z pominięciem ustawy PZP.
- Nadzór nad prawidłowością stosowania prawa zamówień publicznych oraz procedur udzielania zamówień publicznych wynikających z wewnętrznych uregulowań.
- Prowadzenie dokumentacji zrealizowanych zamówień zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i powszechnie obowiązującymi przepisami, wytycznymi.
- Sporządzanie i aktualizowanie planów zamówień publicznych.
- Sporządzanie analiz, zestawień, raportów i sprawozdań w zakresie swojego działania, na potrzeby wewnętrzne Lasów Państwowych i zewnętrzne.
- Prowadzenie spraw związanych z ewidencją, przyjmowaniem na stan, zmianą miejsca użytkowania i likwidacją środków trwałych, składników niskocennych oraz pozostałych składników majątkowych.
- Prowadzenie spraw związanych z gospodarką mieszkaniową, w tym podatki od nieruchomości.
- Prowadzenie spraw związanych z ubezpieczeniem majątku i ubezpieczeniem komunikacyjnym.
- Wymagania obligatoryjne:
- Wykształcenie wyższe.
- Minimum 2 letnie doświadczenie.
- Praktyczna znajomość przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
- Umiejętność obsługi programów MS Word, MS Excel.
- Wymagania fakultatywne:
- Ukończone studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych lub z obszaru pozyskiwania i zarządzania funduszami europejskimi.
- Minimum roczne doświadczenie w prowadzeniu postępowań przetargowych.
- Doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji dla projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
- Kursy, szkolenia przydatne na stanowisku objętym rekrutacją.
- Oczekiwania wobec kandydata:
- Umiejętność priorytetyzacji zadań.
- Umiejętność rozwiązywania problemów.
- Umiejętność radzenia sobie pod presją czasu.
- Samodzielność i inicjatywa w realizowaniu obowiązków służbowych.
- Umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce.
- Wymagane dokumenty:
- CV.
- Kwestionariusz osobowy dla kandydata do pracy w Nadleśnictwie.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań obligatoryjnych w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań fakultatywnych w zakresie wykształcenia, doświadczenia, posiadanych kursów lub szkoleń.
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.
- Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy w GL LP Nadleśnictwie Prószków opatrzona własnoręcznym podpisem.
Kompletna aplikacja zawiera wszystkie wymagane dokumenty, własnoręcznie podpisane oświadczenia oraz podpisaną klauzulę informacyjną.
- Termin i miejsce składania ofert:
- Dokumenty należy złożyć w terminie: do 23.12.2024r.
- Dokumenty należy złożyć w formie:
- papierowej - dostarczonej w zamkniętej kopercie osobiście / pocztą tradycyjną / przesyłką kurierską na adres PGL LP Nadleśnictwa Prószków, 46-060 Prószków, ul. Opolska 11 (sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00).
W przypadku nadsyłania dokumentów pocztą lub kurierem liczy się data wpływu dokumentów do sekretariatu Nadleśnictwa, a nie data stempla pocztowego.
- elektronicznej - na adres proszkow@katowice.lasy.gov.pl lub poprzez ePUAP.
Dokumenty przekazane w formie elektronicznej należy przesyłać niepóźnej niż do godziny 15:00 ostatniego dnia, w którym upływa termin ważności oferty pracy.
Każda forma przekazania dokumentów powinna być opatrzona dopiskiem „Dokumenty aplikacyjne na stanowisko Specjalista ds. zamówień publicznych”.
- Dodatkowe informacje:
- Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
- Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni kandydaci, którzy spełniają wymagania obligatoryjne.
- O wynikach naboru zostanie poinformowany tylko kandydat, którego oferta została przyjęta. Pozostałym kandydatom zostaną udzielone informacje tylko na ich wyraźną prośbę.
- Po zakończonej rekrutacji oferty kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni będzie można odebrać osobiście. Oferty nieodebrane zostaną zniszczone po upływie 3 miesięcy od zakończenia naboru.
- Wszelkie dodatkowe informacje w sprawie naboru można uzyskać telefonicznie, pod nr tel.: 77 464-80-22. Do udzielania informacji w sprawie naboru w zakresie:
- organizacyjnym: upoważniona jest Pani Anna Staromiejska – Specjalista ds. Pracowniczych,
- merytorycznym upoważniony jest Pan Zdzisław Więcek – Sekretarz Nadleśnictwa.
- Załączniki do ogłoszenia:
- Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika.
- Oświadczenie kandydata.
- Klauzula informacyjna dla kandydata do pracy.