Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Budki lęgowe

Na tej podstronie dowiesz się wielu ciekawych informacji o tym jak pomagać ptakom i nie tylko im.

 

Dlaczego warto pomagać ptakom?

Pomagając ptakom żyjącym w naszym otoczeniu tak naprawdę pomagamy sobie. Obserwacja ptaków, ich dokarmianie, samodzielne konstruowanie budek lęgowych i ich wywieszanie może stać się wspaniałą przygodą dla całej rodziny, szczególnie dla osób wychowujących dzieci. Kształtuje to opiekuńczą postawę dzieci wobec ptaków, w dalszej kolejności innych zwierząt a w konsekwencji właściwą postawę względem bliźnich. To wspaniała inwestycja w przyszłość naszych dzieci a przez to i w naszą własną. Zacieśniamy więzi rodzinne, rozwijamy zdolności manualne. Radość jaką niesie obserwacja ptaków być może przerodzi się w pasję do fotografii lub malarstwa.

Tworząc sprzyjające warunki dla ptaków podobne obserwacje można poczynić we własnym ogrodzie (na zdjęciu kowalik).

 

 

Jak można pomagać ptakom ?

Wydaje się, że pomoc ptakom polega głownie na ich zimowym dokarmianiu. To jednak duże uproszczenie. Pomoc dla ptaków to między innymi:

  • tworzenie miejsc do rozrodu dla ptaków;
  • tworzenie przyjaznego ptakom otoczenia;
  • ochrona przed zagrożeniami;
  • zimowe dokarmianie;

 

Dlaczego budujemy budki lęgowe i sztuczne gniazda ?

Człowiek swoją działalnością gospodarczą przekształca środowisko, bardzo często przekształcenia te nie służą dzikim zwierzętom, w tym ptakom. Pozbawiamy je ich naturalnych siedlisk, miejsc zdobywana pożywienia, schronienia czy miejsc rozrodu. Wielkołanowe, nowoczesne rolnictwo nie sprzyja większości ptaków związanych z krajobrazem agralnym. Chociaż są wyjątki, dziki gęsi czują się wyśmienicie, nigdy nie miały tak bogatej bazy żerowej na europejskich zimowiskach (wielkołanowa uprawa rzepaków, zbóż ozimych, oraz ścierniska po uprawie kukurydzy stwarzają przebogatą bazę żerową).

 

Gęgawa, przedstawiciel dzikich gęsi, nielicznej grupy ptaków którym zmiany w środowisku naturalnym zdają się nie przeszkadzać.

Również gospodarka leśna z pewnością prowadzi do ograniczenia ilości drzew dziuplastych. W miastach ocieplając budynki zmniejszamy ilość zakamarków zdatnych do gniazdowania wielu gatunków. Na wsi przepisy weterynaryjne uniemożliwiają gniazdowanie jaskółek w chlewniach i oborach. Pielęgnując intensywnie tereny zielone zmniejszamy ilość bezpiecznych kryjówek i miejsc do gniazdowania.

W nowoczesnym, docieplonym budynku okienko zostanie zabezpieczone gęstą siatką, a puszczy nie znajdzie już schronienia. Może warto wywiesić specjalnie dedykowaną dla niego budkę.

 

Dla zrekompensowania tych niekorzystnych zmian powinniśmy stwarzać ptakom zastępcze miejsca lęgowe. Robią to leśnicy, wywieszając budki lęgowe by zrekompensować zmniejszenie się drzew dziuplastych. Dzięki umiejętnie wywieszonej budce lęgowej możemy uchronić elewację budynku od zabrudzenia. Zapewniając miejsca lęgowe w sadach owocowych możemy zmniejszyć ilość szkodliwych owadów i ograniczyć stosowanie środków chemicznych.

 

 

Po pierwsze bezpieczeństwo

Wywieszając budkę lęgową lub budując inne sztuczne miejsce lęgowe pamiętajmy, iż możemy stworzyć śmiertelną pułapkę dla ptaków. Koty domowe dziesiątkują populacje ptaków i nietoperzy w pobliżu naszych domostw. W tereny zurbanizowane coraz chętniej wkraczają dzikie drapieżniki: kuny domowe i tchórze. Drapieżniki te szybko uczą się penetrować budki lęgowe w poszukiwaniu piskląt, tym bardziej że są one łatwiejsze do odnalezienia niż naturalne dziuple czy gniazda.

Skuteczną ochronę zapewnia między innymi:

  • odpowiednio dobrana średnica otworu wejściowego, aby drapieżnik nie mógł wśliznąć się do środka,
  • budowanie głębszych budek niż standardowe (drapieżnik wkładając łapę przez otwór nie jest w stanie dosięgnąć piskląt),
  • budowanie budek z wydłużonym przedsionkiem (również tu zwiększamy odległość otworu wejściowego od gniazda i drapieżnik wkładając łapę przez otwór nie jest w stanie dosięgnąć piskląt),
  • systematyczne czyszczenie budek i usuwanie starych gniazd (większość ptaków przy kolejnym lęgu nadbudowuje nowe gniazdo na starym, przez co pisklęta znajdują się coraz bliżej otworu wejściowego),
  • stosujmy różne zabezpieczenia uniemożliwiające drapieżnikowi wspinanie się na słup lub drzewo na którym wywieszamy budkę (kołnierze z blachy lub tworzywa sztucznego, pierścienie z wąsami – można użyć tzw. kolcy na gołębie służących do zabezpieczania obiektów budowlanych przed przesiadywaniem tych ptaków),
  • stosujmy inne przemyślne rozwiązania (można odnaleźć w sieci lub dobrych książkach), szczególnie gdy otwór wejściowy musi być duży.

 

 

Jak to robią leśnicy

Zadania z zakresu ochrony ptaków w Lasach Państwowych są uregulowane w „Instrukcji Ochrony Lasu" która jest załącznikiem do Zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 listopada 2011 r., obowiązującym w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych od dnia 1 stycznia 2012 r. Warto się zapoznać z tymi zapisami, większość z nich można wykorzystać we własnym ogrodzie lub parku.

W części I instrukcji PROFILAKTYKA I HIGIENA W OCHRONIE LASU, w dziale A. Profilaktyka, w pkt. 7. Ochrona pożytecznej fauny owadożernej, w podpunkcie 7.4. Ochrona ptaków, możemy przeczytać:

 

Główne czynniki zagrażające rodzimej awifaunie to zanik lub degradacja naturalnych siedlisk, skutkujące niedostatkiem miejsc gniazdowych oraz pokarmu. Prowadząc gospodarkę leśną należy dążyć do pozostawiania w drzewostanie drzew biocenotycznych (patrz rozdział 3.2. części IA).

Substytutem naturalnych dziupli są budki lęgowe, umożliwiające utrzymanie licznych populacji niektórych gatunków dziuplaków w lasach. Wyróżniono 5 podstawowych typów budek:

a) A1 – dla najmniejszych dziuplaków (sikora modra, muchołówka żałobna),

b) A – dla większych dziuplaków (sikora bogatka, wróbel, mazurek),

c) B – dla szpaka, krętogłowa, kowalika, pleszki,

d) D – dla gołębia siniaka, dudka,

e) E – dla puszczyka, gągoła, tracza nurogęsi.

Podstawowe wymiary budek zawiera tabela 30.

Konstrukcja budki powinna umożliwiać jej czyszczenie. Zaleca się wieszanie budki na wysokości 3–4 m (wyjątkiem jest budka typu E, którą należy zawiesić na wysokości co najmniej 6 m). Ekspozycja budki w drzewostanie nie ma istotnego znaczenia, należy jednak zwrócić uwagę, aby budka nie wisiała w miejscu permanentnie zacienionym lub silnie nasłonecznionym. W wymienionych przypadkach może dojść do szybkiego zagrzybienia budki lub przegrzania piskląt. Budki powinny być powieszone pionowo lub lekko pochylone do przodu. Odległość pomiędzy poszczególnymi budkami typu A i A1 powinna wynosić co najmniej 40 m. Budki można wieszać wzdłuż linii oddziałowych lub rozlokować je równomiernie w drzewostanie. Budki dla szpaków (typ B) można rozmieszczać w skupieniach (4–8 budek na sąsiednich drzewach).W przypadku budki dla puszczyka (typ E) eksponujemy maksymalnie 1 budkę na 100 ha lasu. Decyzję o liczbie i rozmieszczeniu budek podejmuje nadleśniczy w zależności od lokalnych warunków i potrzeb (np. po przeanalizowaniu zasiedlenia budek i dostępności naturalnych dziupli).

Niezbędnym zabiegiem jest jesienne czyszczenie budek, ponieważ pozostawione w budce gniazda są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Gromadzący się materiał gniazdowy dodatkowo „spłyca" budkę, co ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. Oprócz przedstawionych klasycznych budek można rozwieszać budki innych typów, np. drążone w pniu.

W celu wzbogacenia bazy pokarmowej ptaków należy sadzić rodzime gatunki drzew i krzewów, których owoce są chętnie przez nie zjadane.

 

Tabela 30.

Podstawowe wymiary budek lęgowych dla ptaków

Uwagi:

a – odległość [cm] od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna budki (od wewnątrz)

b – wewnętrzne wymiary dna [cm]

c – średnica otworu wlotowego [mm]

 

 

 

Schemat budki lęgowej wg Sokołowskiego z podaniem istotnych wymiarów.

 

 

A tak wygląda budka lęgowa wg Sokołowskiego wywieszona w lesie po kilku sezonach użytkowania.

 

   
       
       
       
       
       

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO SPECJALISTA DS. ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO SPECJALISTA DS. ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

                                                                                                                                            

Zn. spr.: NK.1101.7.2024                                                             

 

Ogłoszenie

Nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków

o naborze zewnętrznym na stanowisko Specjalista ds. zamówień publicznych
(umowa o pracę na czas określony)

 

 

  1. Nazwa i adres Nadleśnictwa:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Prószków

46-060 Prószków, ul. Opolska 11

tel.: 77 464-80-22

e-mail: proszkow@katowice.lasy.gov.pl

 

  1. Oferowane warunki pracy:
  1. Wymiar etatu: praca w pełnym wymiarze czasu pracy.
  2. Termin rozpoczęcia pracy: po zakończeniu procedury naboru.
  3. Długość trwania umowy o pracę: czas określony 1 roku z możliwością przedłużenia umowy.
  4. Możliwość pracy zdalnej okazjonalnej do 24 dni w roku kalendarzowym oraz hybrydowej do 30 dni w roku kalendarzowym.
  5. Możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
  6. Świadczenia socjalne oraz zdrowotne.

 

  1. Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań):
  1. Prowadzenie całokształtu spraw z zakresu procedur przetargowych zgodnie z obowiązującymi regulacjami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi aktami prawa, w tym m.in.:
  1. przygotowywanie niezbędnej dokumentacji przetargowej w zakresie inwestycji, usług leśnych oraz zakupów;
  2. przygotowywanie projektów odpowiedzi na zapytania złożone w toku postępowania o udzielanie zamówień;
  3. udział w pracach komisji przetargowych powoływanych do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówień publicznych;
  4. prowadzenie postępowań dotyczących nabycia usług, robót budowlanych
    i dostaw, prowadzonych z pominięciem ustawy PZP.
  1. Nadzór nad prawidłowością stosowania prawa zamówień publicznych oraz procedur udzielania zamówień publicznych wynikających z wewnętrznych uregulowań.
  2. Prowadzenie dokumentacji zrealizowanych zamówień zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i  powszechnie obowiązującymi przepisami, wytycznymi.
  3. Sporządzanie i aktualizowanie planów zamówień publicznych.
  4. Sporządzanie analiz, zestawień, raportów i sprawozdań w zakresie swojego działania, na potrzeby wewnętrzne Lasów Państwowych i zewnętrzne.
  5. Prowadzenie spraw związanych z ewidencją, przyjmowaniem na stan, zmianą miejsca użytkowania i likwidacją środków trwałych, składników niskocennych oraz pozostałych składników majątkowych.
  6. Prowadzenie spraw związanych z gospodarką mieszkaniową, w tym podatki od nieruchomości.
  7. Prowadzenie spraw związanych z ubezpieczeniem majątku i ubezpieczeniem komunikacyjnym.

 

  1. Wymagania obligatoryjne:
  1. Wykształcenie wyższe.
  2. Minimum 2 letnie doświadczenie.
  3. Praktyczna znajomość przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
  4. Umiejętność obsługi programów MS Word, MS Excel.

 

  1. Wymagania fakultatywne:
  1. Ukończone studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych lub z obszaru pozyskiwania i zarządzania funduszami europejskimi.
  2. Minimum roczne doświadczenie w prowadzeniu postępowań przetargowych.
  3. Doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji dla projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
  4. Kursy, szkolenia przydatne na stanowisku objętym rekrutacją.

 

  1. Oczekiwania wobec kandydata:
  1. Umiejętność priorytetyzacji zadań.
  2. Umiejętność rozwiązywania problemów.
  3. Umiejętność radzenia sobie pod presją czasu.
  4. Samodzielność i inicjatywa w realizowaniu obowiązków służbowych.
  5. Umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce.

 

  1. Wymagane dokumenty:
  1. CV.
  2. Kwestionariusz osobowy dla kandydata do pracy w Nadleśnictwie.
  3. Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań obligatoryjnych w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
  4. Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań fakultatywnych w zakresie wykształcenia, doświadczenia, posiadanych kursów lub szkoleń.
  5. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.
  6. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy w GL LP Nadleśnictwie Prószków opatrzona własnoręcznym podpisem.

Kompletna aplikacja zawiera wszystkie wymagane dokumenty, własnoręcznie podpisane oświadczenia oraz podpisaną klauzulę informacyjną.

  1. Termin i miejsce składania ofert:
  1. Dokumenty należy złożyć w terminie: do 23.12.2024r.
  2. Dokumenty należy złożyć w formie:
  1. papierowej - dostarczonej w zamkniętej kopercie osobiście / pocztą tradycyjną / przesyłką kurierską na adres PGL LP Nadleśnictwa Prószków, 46-060 Prószków, ul. Opolska 11 (sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00).

W przypadku nadsyłania dokumentów pocztą lub kurierem liczy się data wpływu dokumentów do sekretariatu Nadleśnictwa, a nie data stempla pocztowego.

  1. elektronicznej - na adres proszkow@katowice.lasy.gov.pl lub poprzez ePUAP.

Dokumenty przekazane w formie elektronicznej należy przesyłać niepóźnej niż do godziny 15:00 ostatniego dnia, w którym upływa termin ważności oferty pracy.

 

Każda forma przekazania dokumentów powinna być opatrzona dopiskiem „Dokumenty aplikacyjne na stanowisko Specjalista ds. zamówień publicznych”.

 

  1. Dodatkowe informacje:
  1. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
  2. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni kandydaci, którzy spełniają wymagania obligatoryjne.
  3. O wynikach naboru zostanie poinformowany tylko kandydat, którego oferta została przyjęta. Pozostałym kandydatom zostaną udzielone informacje tylko na ich wyraźną prośbę.
  4. Po zakończonej rekrutacji oferty kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni będzie można odebrać osobiście. Oferty nieodebrane zostaną zniszczone po upływie 3 miesięcy od zakończenia naboru.
  5. Wszelkie dodatkowe informacje w sprawie naboru można uzyskać telefonicznie, pod nr tel.: 77 464-80-22. Do udzielania informacji w sprawie naboru w zakresie:
  1. organizacyjnym: upoważniona jest Pani Anna Staromiejska – Specjalista ds. Pracowniczych,
  2. merytorycznym upoważniony jest Pan Zdzisław Więcek – Sekretarz Nadleśnictwa.

 

  1. Załączniki do ogłoszenia:
  1. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika.
  2. Oświadczenie kandydata.
  3. Klauzula informacyjna dla kandydata do pracy.