aktualnosci aktualnosci

Sadzenie drzew

Miesiące marzec i kwiecień w lasach Nadleśnictwa Prószków to czas intensywnych prac mających na celu wprowadzenie do drzewostanów nowego – młodego pokolenia drzew. W tym roku prace związane z odnowieniem lasu rozpoczęły się w połowie marca z uwagi na warunki pogodowe.

            Do odnowienia powierzchni leśniczowie przygotowują się już w roku poprzedzającym, a często zanim jeszcze zostanie wycięty zrąb. Leśniczowie przygotowują plan odnowień. Na podstawie danych o żyzności gleby określają gatunki, które powinny zostać wprowadzone na konkretnej powierzchni, ustalają niezbędną ilość sadzonek i planują wszelkie inne czynności niezbędne do posadzenia nowego lasu. W przypadku, gdy odnawiana powierzchnia przylega do pól lub szerokich dróg zakładamy tzw. ekoton, czyli strefę przejściową pomiędzy powierzchnią otwartą a lasem. Sadzi się tu różne krzewy, niskie drzewa, często owocowe i miododajne, a także gatunki leśne w rozluźnionej więźbie.  Jeśli będą sadzone drzewka chętnie zjadane przez zwierzynę trzeba również zaplanować ich ogrodzenie. Na koniec sporządza się szkic planowanego odnowienia. Tak przygotowani oczekujemy na nadejście wiosny.

            Prace odnowieniowe wykonywane są najczęściej ręcznie z wykorzystaniem różnych metod sadzenia, w zależności od gatunków sadzonych drzew i krzewów, budowy ich systemów korzeniowych, wieku sadzonek oraz uwarunkowań terenu.            Sosnę pospolitą – główny gatunek lasotwórczy – najczęściej sadzi się w szparę pod kostur. Jednoletnie sadzonki sosny nie wymagają wykopywania dołków ze względu na niewielki rozmiar sadzonki i słabo rozgałęziony system korzeniowy. Dwulatki i starsze sadzonki wymagają sadzenia w jamki wykopane szpadlem.

             Prace są wykonywane przez dwuosobowe zespoły, w których jedna zajmuje się przygotowaniem szpary lub jamki, a druga umieszcza sadzonkę i przydeptuje glebę wokół niej. Pracę ludzi nadzoruje cały czas leśniczy, który wskazuje, jakie gatunki drzew i w którym miejscu należy posadzić.

            W Nadleśnictwie Prószków tylko tej wiosny zasadzimy nowy las na powierzchni 122 ha. Do tego celu wykorzystamy blisko 800 tysięcy sadzonek m.in takich gatunków jak: sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, modrzew europejski, świerk pospolity i olsza czarna.

            Odnowienia i zalesienia to najważniejszy czas w każdym z nadleśnictw, od którego zależy przyszłość naszych lasów jako dobra ogólnonarodowego. Leśnicy dokładają wszelkich starań, aby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć z możliwości przebywania, odpoczywania
w pięknych zróżnicowanych pod względem gatunkowym drzewostanach.