ochrona lasu

Posadzenie nowego pokolenia lasu i prowadzenie zabiegów hodowlanych to jeszcze nie wszystko. Na lasy w każdej klasie wieku mają wpływ szkodliwe czynniki zewnętrzne. Oprócz szkodliwych czynników naturalnych wywodzących się ze świata przyrody ożywionej, dochodzą jeszcze wzmożone działania przyrody nieożywionej. Przed niektórymi z tych niekorzystnych czynników lasy bronią się same, niejako w sposób naturalny. Natomiast przed wieloma zagrożeniami ze świata przyrody ożywionej nie są w stanie się obronić i wymagają troskliwej opieki leśników. Podstawą działań w ochronie lasu jest profilaktyka. Ma ona na celu zapobieganiu procesom chorobotwórczym oraz zwiększenie odporności drzew na szkodniki i czynniki chorobotwórcze.
Lasy Nadleśnictwa Prószków są zagrażane przez szkodniki owadzie. Z uwagi na przewagę monokultur sosnowych prowadzony jest w nich stały monitoring poprzez:
• Obserwacje upraw drzew iglastych przed ryjkowcami,
• Wykładanie pułapek feromonowych,
• Wykładnie drzew pułapkowych,
• Obserwację lotów brudnicy mniszki na transektach,
• Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny,
Ważnymi sprzymierzeńcami w naszej walce z nadmiernym rozmnażaniem się szkodliwych owadów są ptaki. W celu poprawy ich bytowania wywieszamy w lasach budki lęgowe oraz schrony dla nietoperzy, a w okresach zimowych dokarmiamy je.
Ważnym zadaniem leśników jest również ograniczanie szkód spowodowanych przez zwierzynę  (Jeleń, Sarna, Dzik). Zgryzanie sadzonek, ich wydeptywanie, spałowanie i czemchanie,  jeśli nie prowadzą do uśmiercenia młodych drzewek, to sprawiają, że z drzewek okaleczonych wyrastają lasy o obniżonej wartości technicznej drewna. Stąd  prowadzimy wiele działań w celu ochrony (szczególnie młodych) drzewostanów przed presją zwierzyny. Najcenniejsze gatunki drzew wysadzane na uprawy leśne wymagają ogrodzeń siatkowych. Rocznie w Nadleśnictwie Prószków grodzi się około 40 – 50 ha upraw.  Ponadto stosujemy zabezpieczanie mechaniczne w postaci palikowania modrzewia. W okresach zimowych w związku z ograniczonym dostępem do bazy pokarmowej celem  zmniejszenie szkód w uprawach i młodnikach wykładamy drzewa ogryzowe na pow. blisko 650 ha.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

Monitoring uszkodzeń o charakterze biotycznym

Monitoring uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli

Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli

Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli

Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.

Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.

Kto może wziąć udział?

Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.

 

Zasady konkursu

Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;

Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);

Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;

Adres do nadsyłania prac:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań

Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;

Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).

Nagrody

Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli

 

Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały do pobrania