Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

(fot. T. Kulak)

 

Obok licznych gatunków zwierząt rzadkich i chronionych lasy i pola w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa zasiedla duża populacja zwierzyny, głównie saren, dzików i jeleni. Łowiectwo jest nieodłącznym elementem ochrony środowiska i obejmuje racjonalną gospodarkę zasobami zwierzyny, która stanowi element gospodarki leśnej i rolnej.
Lasy Nadleśnictwa podzielone są na obwody łowieckie, wydzierżawiane myśliwym zrzeszonym w kołach Polskiego Związku Łowieckiego. Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Prószków prowadzona jest na terenie 9 obwodów łowieckich, wydzierżawionych kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego. Poza obwodami wydzierżawionymi na terenie naszego Nadleśnictwa funkcjonują 2 obwody stanowiące ośrodek hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego.
Koła łowieckie prowadzą gospodarkę w oparciu o roczne i wieloletnie plany łowieckie, ponosząc pełną odpowiedzialność za jej stan.
Myśliwi dbają o zwierzęta leśne, chronią je i dokarmiają w czasie ciężkiej zimy, nie dopuszczając równocześnie do nadmiernego wzrostu populacji. Duża ilość zwierząt łownych jest zagrożeniem zarówno dla okolicznych upraw rolnych, jak i nowego pokolenia lasu. Leśnicy Nadleśnictwa Prószków nie tylko profesjonalnie zajmują się gospodarką łowiecką, ale również uprawiają myślistwo.
Myślistwo tradycyjnie wiąże się z zawodem leśnika, ma długą i barwną tradycję i własny język. Do tych tradycji należy gra na rogach, nie tylko w trakcie polowania, ale również na tradycyjnych mszach hubertowskich. Kultywuje ją utworzony przy Nadleśnictwie Zespół Trębaczy Łowieckich „Leśny Róg", zdobywca wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich konkursach trębaczy.

Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg" został utworzony w 1999 r. przy Nadleśnictwie Prószków przez Nadleśniczego, który jest czynnym członkiem a zarazem i kierownikiem. Skład zespołu jest 8 osobowy – tworzyli go wówczas czynni pracownicy Służby Leśnej: nadleśniczy, 5 leśniczych i 2 podleśniczych. Zespół jest znany w kraju i za granicą. Występował w Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Włoszech, Watykanie i San Marino. Jest uczestnikiem uroczystych gali i laureatem wielu konkursów. Tworzył oprawę i prezentował muzykę do mszy świętych w Katedrze Królewskiej na Wawelu, w Klasztorach na Jasnej Górze i Górze Św. Anny. W kwietniu 2004 roku był przyjęty na prywatnej audiencji przez Ojca Świętego w Watykanie, dla którego grał na rogach łowieckich w Sali Klementyńskiej. Również tworzył klimaty muzyczne do mszy polowej w intencji poległych bohaterów na polskim cmentarzu Monte Cassino. W czerwcu 2004 roku w ramach obchodów 80-lecia Lasów Państwowych w Filharmonii w Warszawie przywitał Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. W uznaniu zasług dla dobra łowiectwa „Leśny Róg" został uhonorowany przez Polski Związek Łowiecki medalami:
- Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny 2003 rok,
- Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej 2005 rok,
- Medalem Świętego Huberta 2013 rok.
W 2006 roku zespół został laureatem prestiżowej dorocznej nagrody Lasów Państwowych  im. Adama Loreta przyznawanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Skład zespołu od momentu utworzenia do 2012 roku był następujący:
1. mgr inż. Lech Olczyk - Nadleśniczy
2. Waldemar Wencel - Leśniczy
3. mgr Marek Kuzak - Leśniczy
4. Wiesław Kalinowski - Podleśniczy
5. Władysław Stachoń - Podleśniczy
6. Sławomir Kwiatkowski - Leśniczy
7. Jarosław Knap - Leśniczy
8. Tadeusz Kwartnik - Leśniczy
Od 2012 roku zespół tworzą:
1. mgr inż. Lech Olczyk - Nadleśniczy
2. Waldemar Wencel - Leśniczy
3. mgr Marek Kuzak - Leśniczy
4. Wiesław Kalinowski - Podleśniczy
5. Sławomir Kwiatkowski - Podleśniczy
6. Jarosław Knap - Leśniczy
7. mgr inż. Wiktor Koncewicz - Inżynier Nadzoru
8. Marcin Wencel - Instruktor Techniczny


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli

Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli

Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli

Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.

Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.

Kto może wziąć udział?

Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.

 

Zasady konkursu

Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;

Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);

Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;

Adres do nadsyłania prac:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań

Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;

Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).

Nagrody

Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli

 

Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały do pobrania