Wydawca treści Wydawca treści

Nasiennictwo

Nadleśnictwo Prószków posiada własną bazę nasienną.
WDN - Wyłączone Drzewostany Nasienne to drzewostany charakteryzujące się wysoką jakością, zdrowotnością i rodzimym pochodzeniem. Są chronione i zagospodarowane w celu intensywnej produkcji nasion o jak najlepszej jakości. Stanowią jednocześnie podstawę wyboru drzew doborowych. W Nadleśnictwie Prószków Wyłączone Drzewostany Nasienne zajmują powierzchnię 19,63 ha, w tym:
-   Sosna zwyczajna  - 10,00 ha,
-    Sosna wejmutka - 2,94 ha,
-    Modrzew europejski - 5,57 ha,
-    Daglezja zielona - 1,12 ha.

Wyłączony Drzewostan Nasienny – Sosna wejmutka (Pinus strobusL.)

Leśnictwo Smolarnia  oddział 470 k. (fot. L. Szawala)

 

 

Wyłączony Drzewostan Nasienny-Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)                     Leśnictwo Przysiecz oddział 119 h. (fot. Z. Więcek)

 

Szyszki zebrane z Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych dają początek ściśle ewidencjonowanym uprawom pochodnym, które stanowią 228,18 ha, w tym:
 

  • Sosna zwyczajna - 125,72 ha
  • Sosna wejmutka – 86,86 ha,
  • Świerk pospolity – 9,72 ha,
  • Modrzew europejski – 5,88 ha.



Drzewa doborowe  wykorzystywane są do zakładania plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych, których celem jest dostarczanie nasion o najlepszych właściwościach. Dlatego drzewa doborowe muszą spełniać określone wymagania takie jak: prosta, gładka i dobrze oczyszczona strzała, wyraźnie widoczna do samego wierzchołka, cienka kora, możliwie wąska i zdrowa korona oraz cienkie i krótkie gałęzie. Drzewa te powinny również wyróżniać się grubością i wysokością w stosunku do otaczających je drzew tego samego gatunku i wieku, rosnących w tych samych warunkach.
W Nadleśnictwie Prószków znajduje się 95 Drzew Doborowych:
- Sosna zwyczajna – 38 sztuk,
- Daglezja zielona – 9 sztuk,
- Modrzew europejski – 15 sztuk,
- Sosna wejmutka – 21 sztuk,
- Dąb szypułkowy – 12 sztuk.

 

Drzewo mateczne (fot. Ł. Adamczyk)

 

GDN – Gospodarcze Drzewostany Nasienne to drzewostany, które korzystnie wyróżniają się swoją jakością hodowlaną. Są użytkowane rębnie w latach dobrego urodzaju nasion danego gatunku. Nadleśnictwo posiada 385,70 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, w tym 336,78ha drzewostanów sosnowych, 46,41 ha drzewostanów dębowych i 2,51ha drzewostanów modrzewiowych.

Drzewostany zachowawcze to jedna z form zachowania rodzimej puli genowej drzew. Wybiera się drzewostany starsze niż 150 lat, co do których jest pewne, że pochodzą z osobników, które pierwotnie występowały na tym terenie a nie z nasion lub sadzonek sprowadzanych z innych części kraju czy kontynentu. Nasiona i zrzezy z tych drzew stanowią bazę do odtwarzania drzewostanów rodzimych, doskonale przystosowanych do panujących na danym terenie warunków przyrodniczo – klimatycznych. Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 76,10 ha drzewostanów zachowawczych, w tym 10,05 ha modrzewiowych, 17,31 ha dębowych i 48,74 ha sosnowych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

sprzedaż drewna,choinek i sadzonek

sprzedaż drewna,choinek i sadzonek

 Warunki detalicznej sprzedaży drewna
• Sprzedaż drewna stosowego odbywa się we wszystkich leśnictwach w każdy wtorek oraz piątek w godzinach 7:00 -10:00
• Sprzedaż drewna wielkowymiarowego odbywa się w Nadleśnictwie Prószków od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 13:00.
• Adresy oraz telefony kontaktowe znajdują się w ofercie handlowej drewna stosowego oraz w ofercie handlowej drewna wielkowymiarowego
Aktualny cennik znajduje się tutaj >>>
• Podczas sprzedaży drewna leśniczy pobiera od kupującego gotówkę w wysokości 100% wartości sprzedanego towaru
• Po przyjęciu gotówki Leśniczy wystawia paragon fiskalny
• Kupujący otrzymuje oryginał asygnat, paragon fiskalny oraz warunki „kupna –sprzedaży"
• W terminie 7 dni od daty wystawienia paragonu Kupujący może otrzymać  w biurze Nadleśnictwa fakturę VAT pod warunkiem zwrotu paragonu fiskalnego.
• Zakupionego drewna nie wolno Kupującemu zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty lub faktury VAT organom administracji leśnej oraz bez adnotacji o wydatku drewna
• Wywóz drewna z lasu odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach drogami wyznaczonymi przez wydającego drewno
• Nabywcę obowiązuje termin wywozu drewna wynoszący 14 dni od daty zakupu.  W przypadku niemożliwości wywozu drewna w wyznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić  się do Leśnictwa w celu wyznaczenia nowego terminu
• Po upływie terminu wywozu drewna administracja leśna nie odpowiada za zakupione drewno, a Nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego drewna
• W przypadku nie odebrania drewna iglastego w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie, w okresie między 15 marca a 15 października nabywca ponosi koszty związane z zabezpieczeniem drewna (korowanie) przed szkodnikami  
 

 



Ułożony stos drewna o wymiarach 1m x 1m x 1m to stos o masie: 1 metr przestrzenny (mp).
Taki stos oprócz drewna składa się również z pustych przestrzeni. W przypadku drewna opałowego np. sosnowego lub dębowego w skład stosu o masie 1 mp wchodzi 0,65 mp drewna oraz 0,35 mp pustych przestrzeni.
Dlatego 1mp = 0,65m3 (drewna)

 

·      Cennik na drewno oraz produkty niedrzewne do pobrania tutaj

 

 

 

      

     

 

 


 

Materiały do pobrania