Asset Publisher
Nasiennictwo
Nadleśnictwo Prószków posiada własną bazę nasienną.
WDN - Wyłączone Drzewostany Nasienne to drzewostany charakteryzujące się wysoką jakością, zdrowotnością i rodzimym pochodzeniem. Są chronione i zagospodarowane w celu intensywnej produkcji nasion o jak najlepszej jakości. Stanowią jednocześnie podstawę wyboru drzew doborowych. W Nadleśnictwie Prószków Wyłączone Drzewostany Nasienne zajmują powierzchnię 19,63 ha, w tym:
- Sosna zwyczajna - 10,00 ha,
- Sosna wejmutka - 2,94 ha,
- Modrzew europejski - 5,57 ha,
- Daglezja zielona - 1,12 ha.
Wyłączony Drzewostan Nasienny – Sosna wejmutka (Pinus strobusL.)
Leśnictwo Smolarnia oddział 470 k. (fot. L. Szawala)
Wyłączony Drzewostan Nasienny-Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) Leśnictwo Przysiecz oddział 119 h. (fot. Z. Więcek)
Szyszki zebrane z Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych dają początek ściśle ewidencjonowanym uprawom pochodnym, które stanowią 228,18 ha, w tym:
- Sosna zwyczajna - 125,72 ha
- Sosna wejmutka – 86,86 ha,
- Świerk pospolity – 9,72 ha,
- Modrzew europejski – 5,88 ha.
Drzewa doborowe wykorzystywane są do zakładania plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych, których celem jest dostarczanie nasion o najlepszych właściwościach. Dlatego drzewa doborowe muszą spełniać określone wymagania takie jak: prosta, gładka i dobrze oczyszczona strzała, wyraźnie widoczna do samego wierzchołka, cienka kora, możliwie wąska i zdrowa korona oraz cienkie i krótkie gałęzie. Drzewa te powinny również wyróżniać się grubością i wysokością w stosunku do otaczających je drzew tego samego gatunku i wieku, rosnących w tych samych warunkach.
W Nadleśnictwie Prószków znajduje się 95 Drzew Doborowych:
- Sosna zwyczajna – 38 sztuk,
- Daglezja zielona – 9 sztuk,
- Modrzew europejski – 15 sztuk,
- Sosna wejmutka – 21 sztuk,
- Dąb szypułkowy – 12 sztuk.
Drzewo mateczne (fot. Ł. Adamczyk)
GDN – Gospodarcze Drzewostany Nasienne to drzewostany, które korzystnie wyróżniają się swoją jakością hodowlaną. Są użytkowane rębnie w latach dobrego urodzaju nasion danego gatunku. Nadleśnictwo posiada 385,70 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, w tym 336,78ha drzewostanów sosnowych, 46,41 ha drzewostanów dębowych i 2,51ha drzewostanów modrzewiowych.
Drzewostany zachowawcze to jedna z form zachowania rodzimej puli genowej drzew. Wybiera się drzewostany starsze niż 150 lat, co do których jest pewne, że pochodzą z osobników, które pierwotnie występowały na tym terenie a nie z nasion lub sadzonek sprowadzanych z innych części kraju czy kontynentu. Nasiona i zrzezy z tych drzew stanowią bazę do odtwarzania drzewostanów rodzimych, doskonale przystosowanych do panujących na danym terenie warunków przyrodniczo – klimatycznych. Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 76,10 ha drzewostanów zachowawczych, w tym 10,05 ha modrzewiowych, 17,31 ha dębowych i 48,74 ha sosnowych.
Asset Publisher
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
Adres do nadsyłania prac:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań
Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;
Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli
Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu