Asset Publisher Asset Publisher

Nasiennictwo

Nadleśnictwo Prószków posiada własną bazę nasienną.
WDN - Wyłączone Drzewostany Nasienne to drzewostany charakteryzujące się wysoką jakością, zdrowotnością i rodzimym pochodzeniem. Są chronione i zagospodarowane w celu intensywnej produkcji nasion o jak najlepszej jakości. Stanowią jednocześnie podstawę wyboru drzew doborowych. W Nadleśnictwie Prószków Wyłączone Drzewostany Nasienne zajmują powierzchnię 19,63 ha, w tym:
-   Sosna zwyczajna  - 10,00 ha,
-    Sosna wejmutka - 2,94 ha,
-    Modrzew europejski - 5,57 ha,
-    Daglezja zielona - 1,12 ha.

Wyłączony Drzewostan Nasienny – Sosna wejmutka (Pinus strobusL.)

Leśnictwo Smolarnia  oddział 470 k. (fot. L. Szawala)

 

 

Wyłączony Drzewostan Nasienny-Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)                     Leśnictwo Przysiecz oddział 119 h. (fot. Z. Więcek)

 

Szyszki zebrane z Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych dają początek ściśle ewidencjonowanym uprawom pochodnym, które stanowią 228,18 ha, w tym:
 

  • Sosna zwyczajna - 125,72 ha
  • Sosna wejmutka – 86,86 ha,
  • Świerk pospolity – 9,72 ha,
  • Modrzew europejski – 5,88 ha.



Drzewa doborowe  wykorzystywane są do zakładania plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych, których celem jest dostarczanie nasion o najlepszych właściwościach. Dlatego drzewa doborowe muszą spełniać określone wymagania takie jak: prosta, gładka i dobrze oczyszczona strzała, wyraźnie widoczna do samego wierzchołka, cienka kora, możliwie wąska i zdrowa korona oraz cienkie i krótkie gałęzie. Drzewa te powinny również wyróżniać się grubością i wysokością w stosunku do otaczających je drzew tego samego gatunku i wieku, rosnących w tych samych warunkach.
W Nadleśnictwie Prószków znajduje się 95 Drzew Doborowych:
- Sosna zwyczajna – 38 sztuk,
- Daglezja zielona – 9 sztuk,
- Modrzew europejski – 15 sztuk,
- Sosna wejmutka – 21 sztuk,
- Dąb szypułkowy – 12 sztuk.

 

Drzewo mateczne (fot. Ł. Adamczyk)

 

GDN – Gospodarcze Drzewostany Nasienne to drzewostany, które korzystnie wyróżniają się swoją jakością hodowlaną. Są użytkowane rębnie w latach dobrego urodzaju nasion danego gatunku. Nadleśnictwo posiada 385,70 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, w tym 336,78ha drzewostanów sosnowych, 46,41 ha drzewostanów dębowych i 2,51ha drzewostanów modrzewiowych.

Drzewostany zachowawcze to jedna z form zachowania rodzimej puli genowej drzew. Wybiera się drzewostany starsze niż 150 lat, co do których jest pewne, że pochodzą z osobników, które pierwotnie występowały na tym terenie a nie z nasion lub sadzonek sprowadzanych z innych części kraju czy kontynentu. Nasiona i zrzezy z tych drzew stanowią bazę do odtwarzania drzewostanów rodzimych, doskonale przystosowanych do panujących na danym terenie warunków przyrodniczo – klimatycznych. Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 76,10 ha drzewostanów zachowawczych, w tym 10,05 ha modrzewiowych, 17,31 ha dębowych i 48,74 ha sosnowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

#LasyNaNowe100lecie

#LasyNaNowe100lecie

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji
Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami  „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów,  blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las się odnowi, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji «Lasy na nowe 100-lecie» chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski" – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” Nadleśnictwo Prószków organizuje sadzenie drzew z różnymi grupami społecznymi. Informacje o wydarzeniach będziemy zamieszczać na stronie naszej jednostki oraz profilu na FB.

Serdecznie zapraszamy. Posadźmy razem nowy las.

ZREALIZOWANE WYDARZENIA:

SADZENIE LASU W DNIU 12.04.2025 R. W LEŚNICTWIE STRZELECZKI, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MYŚLIWYCH WOJSKOWEGO KOŁA ŁOWIECKIEGO NR 13 „BAŻANT” OPOLE WRAZ Z RODZINAMI. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.

SADZENIE LASU W DNIU 10.04.2025 R. W LEŚNICTWIE WYBŁYSZCZÓW, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY PRACOWNIKÓW NADLEŚNICTWA PRÓSZKÓW. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.

SADZENIE LASU W DNIU 05.04.2025 R. W LEŚNICTWIE JELENI DWÓR, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY STRAŻAKÓW Z OSP RZYMKOWICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.

SADZENIE LASU W DNIU 03.04.2025 R. W LEŚNICTWIE DĘBOWIEC, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MIESZKAŃCÓW WSI OCHODZE I PRACOWNIKÓW URZĘDU GMINY KOMPRACHCICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.