Web Content Display
Martwe drewno
Na tej podstronie dowiesz się wielu ciekawych informacji o roli martwego drewna w ekosystemach leśnych.
Co nazywamy martwym drewnem?
Są to obumarłe drzewa i ich części. W praktyce dużą część drewna martwego stanowią pozostawione po eksploatacji surowca drzewnego, niepozyskiwane części ściętych drzew (karpy, konary i gałęzie). Istotną rolę odgrywa również martwe drewno będące częścią żyjących drzew (obumarłe konary, martwice boczne będące następstwem wcześniejszych uszkodzeń). Martwe drewno to także całe obumarłe drzewa, stojące (posusz) i leżące, powalone siłami natury (wiatrowały, złomy). Wspólną cechą wyróżniającą martwe drewno, jest założenie jego pozostawienia w lesie na zawsze, czyli do naturalnego rozpadu.
Przykład martwego drewna, od lat ulegającego powolnemu rozpadowi.
Po co pozostawiamy martwe drewno w lesie?
Rola martwego drewna jest trudna do przecenienia. Jest ono źródłem zarówno materii organicznej jak i uwięzionej w niej energii. Jest domem dla wielu gatunków organizmów, poczynając od bakterii, poprzez grzyby, rośliny, owady i inne drobne bezkręgowce, na ptakach i ssakach kończąc. Dla jednych są źródłem pokarmy, dla innych środowiskiem do wzrostu, dla jeszcze innych miejscem schronienia czy rozrodu. Martwe drewno to prawdziwa oaza bioróżnorodności, często warunkuje występowanie wielu rzadkich i chronionych gatunków.
Bez pozostawiania martwego drewna wiele rzadkich gatunków straci możliwość rozrodu. Na zdjęciu samiec rohatyńca nosorożca.
Pień powalonego przed laty dęba stał się doskonałą pożywką do rozwoju całego skupiska mchów.
Martwy pień bukowy stał się domem między innymi grzybów, w tym hub wytwarzających okazałe owocniki.
Ale u Pana bałagan Panie Leśniczy !
Przez wieki ukształtowała się postrzeganie obecności martwego drewna w lesie jako przejaw niegospodarności i brak dbałości o stan zdrowotny lasu. Wszak każdy kawałek drewna zamiast rozpaść się w lesie można wykorzystać, chociażby jako źródło tak potrzebnej nam wszystkim energii. Zamierające drzewa w bardzo wielu przypadkach rzeczywiście mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla drzew rosnących w pobliżu będąc rozmnożą szkodnika. Nowoczesna gospodarka leśna dostrzega rolę martwego drewna, dbając by wystarczyło go dla wszystkich grup organizmów żywych. Powoduje to jednak konflikt z osobami nie rozumiejącymi dlaczego leśnicy pozostawiają w lesie część martwych drzewa. Stąd często zarzuty marnotrawstwa cennego surowca – ale czy sprawiedliwe.
Martwe drewno może być groźnym !
Dbałość o bioróżnorodność ekosystemów leśnych ma także mroczne oblicze. Pozostawione w lesie martwe stojące drzewo może stać się zagrożeniem dla osób w nim przebywających. Zmurszałe konary, a z czasem całe fragmenty pnia odłamują się i spadają na ziemię. Uderzenie takiego ciężaru może dla człowieka okazać się śmiertelnym. Dlatego unikaj zbliżania się do martwych drzew, a fatalnym wręcz pomysłem są zabawy polegające na obalaniu wypróchniałych pni, lub wspinanie się na martwe drzewa.
Martwe drewno, pełniące tak ważną rolę w ekosystemie może stwarzać realne zagrożenie dla osób przebywających w lesie.
Martwe drewno w ogrodzie ?
Własną oazę bioróżnorodności możemy stworzyć również we własnym ogrodzie. Wystarczy w zacienionym wilgotnym miejscu złożyć drewno z martwych konarów (można na ten cel przeznaczyć część drewna zakupionego do celów opałowych) lub gałęzi z cięć pielęgnacyjnych w ogrodzie lub sadzie. Niewielka sterta martwego drewna z pewnością stanie się domem dla wielu ciekawych organizmów.
Stos martwego drewna w ogrodzie sprawi, że być może zamieszka w nim jeż.
Asset Publisher
Zaproszenie na akcję #LasyNaNowe100lecie
#LasyNaNowe100lecie
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji
Międzynarodowego Dnia Lasów
Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu.
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.
W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las się odnowi, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.
Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji «Lasy na nowe 100-lecie» chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski" – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” Nadleśnictwo Prószków organizuje sadzenie drzew z różnymi grupami społecznymi. Informacje o wydarzeniach będziemy zamieszczać na stronie naszej jednostki oraz profilu na FB.
Serdecznie zapraszamy. Posadźmy razem nowy las.
ZREALIZOWANE WYDARZENIA:
SADZENIE LASU W DNIU 12.04.2025 R. W LEŚNICTWIE STRZELECZKI, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MYŚLIWYCH WOJSKOWEGO KOŁA ŁOWIECKIEGO NR 13 „BAŻANT” OPOLE WRAZ Z RODZINAMI. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 10.04.2025 R. W LEŚNICTWIE WYBŁYSZCZÓW, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY PRACOWNIKÓW NADLEŚNICTWA PRÓSZKÓW. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 05.04.2025 R. W LEŚNICTWIE JELENI DWÓR, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY STRAŻAKÓW Z OSP RZYMKOWICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 03.04.2025 R. W LEŚNICTWIE DĘBOWIEC, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MIESZKAŃCÓW WSI OCHODZE I PRACOWNIKÓW URZĘDU GMINY KOMPRACHCICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.