Web Content Display
Dzień otwarty Nadleśnictwa Prószków – festyn rodzinny
27.09.2015
W dniu 27.09.2015 roku zorganizowaliśmy imprezę plenerową pod hasłem „Dzień otwarty Nadleśnictwa Prószków", połączoną z oficjalnym otwarciem parku przy siedzibie nadleśnictwa. W uroczystościach oprócz mieszkańców Prószkowa i okolicznych miejscowości udział wzięli m.in.: Starosta opolski – Henryk Lakwa, Burmistrz miasta Prószków – Róża Malik, emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków – Lech Olczyk i obecny Nadleśniczy – Marek Bocianowski, którzy wspólnie uroczyście przecięli „zieloną wstęgę" i udostępnili park dla lokalnej społeczności.
Oczywiście" Dzień otwarty", to nie tylko przecięcie wstęgi, ale także dzień w którym zaprezentowaliśmy siebie i naszą pracę, wszystkim tym, którzy zechcieli nas odwiedzić. Przygotowaliśmy szereg atrakcji: można było m.in. zwiedzić budynek nadleśnictwa, salę konferencyjną, wiatę edukacyjną oraz z bliska poznać zwierzęta występujące w Borach Niemodlińskich, których eksponaty znajdowały się w stoisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Prószków. Własną pracę przedstawili także pracownicy Zespołu Ochrony Lasu z Opola. Podczas spaceru przez park można było podziwiać wiele specjalnie przygotowanych na tą okoliczność straganów m.in. wystawę trofeów łowieckich, wyroby lokalnych wytwórców, prezentacje firmy „Stihl", czy pokaz rzeźbienia w drewnie. Mnóstwo widzów przyciągnął występ prószkowskich marżoretek, a także popisy dzieci i młodzieży z grupy „Skorpion". Oczywiście oprawę muzyczną sprawowali leśnicy z Zespołu Trębaczy Leśnych „Leśny Róg". Zmęczenie dało znać o sobie, więc w sali Konferencyjnej można było wysłuchać ciekawych opowieści o Nepalu i lasach Amazonii, a także obejrzeć filmy dokumentalne o tematyce przyrodniczej. Można było też zobaczyć tzw. „Stanowisko Leśniczego" – czyli sprzęt na którym pracuje współczesny leśniczy.
Podczas festynu można było posilić się świeżo wędzoną rybą, oscypkami, smakołykami z kukurydzy, miodem, specjałami leśno – łowieckimi, czyli dziczyzną, a także napić się kawy lub herbaty oraz zjeść pysznego kołacza.
Pogoda i ludzie dopisali, dlatego festyn możemy uznać za udany, o czym świadczyć mogą uśmiechy opuszczających nas gości, którzy już pytają o kolejną taką imprezę.
Dzień otwarty został zorganizowany przy udziale naszych partnerów czyli Zakładów Usług Leśnych: Pana Marka Wizimirskiego, Czesława Kaima i Janusza Jezierskiego, a przede wszystkim partnera strategicznego czyli Zakładu Usług Leśnych, Transportowych i Mechaniki Pojazdowej Pana Arnolda Kuca.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Dnia otwartego.
Asset Publisher
#LasyNaNowe100lecie
#LasyNaNowe100lecie
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji
Międzynarodowego Dnia Lasów
Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu.
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.
W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las się odnowi, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.
Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji «Lasy na nowe 100-lecie» chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski" – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” Nadleśnictwo Prószków organizuje sadzenie drzew z różnymi grupami społecznymi. Informacje o wydarzeniach będziemy zamieszczać na stronie naszej jednostki oraz profilu na FB.
Serdecznie zapraszamy. Posadźmy razem nowy las.
ZREALIZOWANE WYDARZENIA:
SADZENIE LASU W DNIU 12.04.2025 R. W LEŚNICTWIE STRZELECZKI, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MYŚLIWYCH WOJSKOWEGO KOŁA ŁOWIECKIEGO NR 13 „BAŻANT” OPOLE WRAZ Z RODZINAMI. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 10.04.2025 R. W LEŚNICTWIE WYBŁYSZCZÓW, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY PRACOWNIKÓW NADLEŚNICTWA PRÓSZKÓW. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 05.04.2025 R. W LEŚNICTWIE JELENI DWÓR, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY STRAŻAKÓW Z OSP RZYMKOWICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.
SADZENIE LASU W DNIU 03.04.2025 R. W LEŚNICTWIE DĘBOWIEC, NA KTÓRE ZAPROSILIŚMY MIESZKAŃCÓW WSI OCHODZE I PRACOWNIKÓW URZĘDU GMINY KOMPRACHCICE. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ.