Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Przyrosty roczne drewna

Na tej podstronie dowiesz się wielu ciekawych informacji o przyrostach rocznych drzew.

 

Jak rośnie drzewo i skąd się biorą słoje?

Zarówno drzewa jak i wszystkie inne organizmy żywe składają się z tkanek, pełniących różne funkcje. U roślin drzewiastych tkanka twórcza – kambium, dzięki regularnym podziałom komórek jest w stanie wytwarzać tkanki stałe tj.: łyko i drewno. Jednakże aktywność kambium jest w ciągu roku wyraźnie zróżnicowana, dlatego też na przekroju poprzecznym drzewa wyraźnie widać, że struktura drewna nie jest jednolita lecz przedzielona jaśniejszymi i ciemniejszymi okręgami – są to słoje roczne.

Przekrój poprzeczny przez pień sosny (niewielki, silnie powiększony wycinek), widoczne słoje roczne, drewno wczesne i późne, oraz zróżnicowanie ich grubości – wielkości przyrostu.

 

Wiosną kambium tworzy tzw. drewno wczesne, zazwyczaj jest to jaśniejsza część słoja rocznego, zwłaszcza u gatunków iglastych, u gatunków liściastych pierścieniowonaczyniowych wyraźnie widać w nim szerokie naczynia, ponieważ drewno to składa się z elementów o dużej przepustowości, służących przede wszystkim do przewodzenia wody.

Natomiast drewno późne tworzy się pod koniec lata, pełni ono funkcje mechaniczne, jest zbudowane z elementów o wąskim świetle, dlatego najczęściej jest ono ciemniejsze i ta część słoja jest w wielu przypadkach węższa niż drewno wczesne.

Niestety nie zawsze widać różnicę pomiędzy drewnem wczesnym a późnym, w danym roku, czasem nawet trudno odróżnić poszczególne słoje na przekroju poprzecznym drzewa. Słabo wyróżniające się słoje przyrostu rocznego są cechą drzew liściastych o drewnie rozpierzchłonaczyniowym, są to: brzoza, lipa, olcha, grab, osika.

Jesienią wytwarzanie nowych warstw drewna przez kambium zostaje zahamowane, dlatego pomiędzy dwoma słojami rocznymi, istnieje widoczna granica, znajdująca się pomiędzy drewnem wczesnym, a drewnem późnym poprzedniego roku. Dzięki temu możemy z dosyć dużą dokładnością określić wiek drzewa metodą liczenia słojów rocznych, rozpoczynając od rdzenia w kierunku zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że najbardziej miarodajny wynik otrzymamy licząc słoje z odziomkowej części pnia, ponieważ drzewa każdego roku przyrastają zarówno na grubość jak i na wysokość, więc im bliżej wierzchołka, tym drzewo będzie „młodsze".

 

Jak szybko rosną drzewa i od czego to zależy ?

Na przestrzeni lat szerokość słojów rocznych różni się w zależności od wielu czynników, najistotniejszymi z nich są:

  • Gatunek drzewa i jego cechy – niektóre gatunki drzew, np.: topola, wierzba, noszą miano szybkorosnących i w rzeczywistości mają zdolność wytwarzania szerokich słojów rocznych, a co za tym idzie, ich drewno jest miękkie i lekkie, między innymi dzięki takiemu tempu wzrostu ich wiek rębności, czyli wiek, w którym drzewostany składające się z tych gatunków mogą być użytkowane rębnie, wynosi zaledwie 40-60 lat. Natomiast gatunek taki jak cis wytwarza bardzo wąskie słoje, przez co rośnie powoli, za to jest rośliną długowieczną, żyjącą nawet ponad 1000 lat, jego drewno jest twarde, a jednocześnie giętkie i niegdyś było powszechnie stosowanie do wyrobu broni, należy pamiętać, że obecnie cis znajduje się pod ochroną, ponad to jest rośliną trującą. Dla porównania w jakim tempie przyrastają na grubość gatunki szeroko- i wąskosłoiste: topola biała, zwana Topolą Lesznowską, rosnąca do 2012 roku w miejscowości Leszno koło Warszawy, w wieku około 330 lat osiągnęła 991cm w obwodzie pnia (pomiar na wysokości 1,30m od ziemi) i była jednym z najgrubszych drzew w Polsce, podczas gdy najgrubszy cis pospolity, znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec, liczy sobie około 600 lat, a obwód jego pnia na wysokości 1,30m wynosi zaledwie 214cm.
  • Wiek drzewa – w poszczególnych fazach rozwoju drzewostanu drzewa wykazują zróżnicowane tempo przyrostu na grubość. W zbliżonych warunkach środowiska, przyrastające słoje są coraz szersze, aż do pewnego momentu, w którym zazwyczaj drzewo zaczyna obficiej owocować – wtedy przyrastające słoje są coraz cieńsze. Fazą w której słoje mają największą średnicę, jest faza drągowiny (ok. 35-50 lat), wtedy drzewo spowalnia swój wzrost wierzchołkowy na rzecz przyrostu na grubość.
  • Warunki środowiska – drzewa, które rosną w warunkach spełniających ich wymagania glebowe, wilgotnościowe i cieplne wytwarzają szersze słoje, niż te, którym wymienione warunki nie sprzyjają. Jeżeli np.: w danym roku, lub na przestrzeni kilku lat będzie susza lub zbyt duże opady, jeżeli drzewo zostanie przygłuszone i nie otrzyma odpowiedniej ilości światła, jeżeli wystąpi gradacja szkodników owadzich, będzie to miało swoje odzwierciedlenie w szerokości słoja. W skrajnie niekorzystnych warunkach środowiska może nastąpić zjawisko „wypadania" słoja, wtedy w danym roku słój nie powstaje w ogóle. Kiedy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego roślina kilkukrotnie wytworzy nowe ulistnienie, np.: po wiosennych, dotkliwych przymrozkach, wówczas tkanka twórcza w ciągu jednego roku może wykształcić dodatkowy słój.

 

Czy po drewnie można poznać gatunek drzewa z którego pochodzi ?

Każdy gatunek drzewa czy krzewu wytwarza drewno o określonych właściwościach fizycznych oraz o wyglądzie umożliwiającym określenie na przekroju poprzecznym pnia gatunek z którego pochodzi. Wystarczy trochę wprawy lub specjalny klucz do oznaczania. Poniżej kilka przykładów.

Przekrój poprzeczny przez pień sosny zwyczajnej.

 

Przekrój poprzeczny przez pień wiązu polnego.

 

Przekrój poprzeczny przez pień robinii akacjowej.

 

Najwięcej drzew w lesie jest okrągłych

Tak przynajmniej odpowiedź na żartobliwą zagadkę. W rzeczywistości jest to prawda jeżeli przekrój poprzeczny pnia potraktujemy w dużym przybliżeniu jako koło. W rzeczywistości jest najczęściej lekko asymetryczny, tak jak drzewo pochylone zgodnie z kierunkiem panujących wiatrów. Czasem przekrój poprzeczny, szczególnie w strefie odziomkowej (przy ziemi) może daleko odbiegać od kształtu koła.

Przekrój poprzeczny przez pień drzewa w części odziomkowej może przybierać rozmaite, czasami bardzo dziwaczne formy.

 

Historia drzewa zapisana w słojach

W słojach rocznych przyrostów jak w nowoczesnym rejestratorze zapisany jest zbiór danych o drzewie, tempie jego wzrostu, warunkach pogodowych i gradacjach szkodników, oraz uszkodzeniach. Trzeba tylko umieć odczytać te dane.

Na tym przekroju możemy nie tylko odczytać wiek drzewa w chwili ścięcia, ale również że było żywicowane z dwoma spałami. Można określić ile lat przed ścięciem rozpoczęto i zakończono żywicowanie.

 

Słoje drzew w służbie archeologii:

Obecnie przy wykorzystaniu wiedzy jaką mamy na temat drewna, możemy ustalać wiek znalezisk archeologicznych zawierających drewno, zabytków i zjawisk przyrodniczych. Dzięki temu, że słoje roczne tworzą sekwencje o różnych grubościach w zależności od warunków klimatycznych tworzy się skale dendrologiczne na podstawie próbek pobranych z wielu drzew, różnych gatunków w danym regionie i zestawiania coraz to starszych próbek można datować wszelkie znaleziska nawet na 10,5 tysiąca lat wstecz z dokładnością do roku, a czasem nawet do sezonu.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO KSIĘGOWA/ KSIĘGOWY

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO KSIĘGOWA/ KSIĘGOWY

 

Ogłoszenie

Nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków

o naborze zewnętrznym na stanowisko księgowa / księgowy
(umowa o pracę na czas określony)

 

 

  1. Nazwa i adres Nadleśnictwa

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Prószków

46-060 Prószków, ul. Opolska 11

tel.: 77 464-80-22

 

  1. Oferowane warunki zatrudnienia
  1. Wymiar etatu: praca w pełnym wymiarze czasu pracy.
  2. Termin rozpoczęcia pracy: po zakończeniu procedury naboru.
  3. Długość trwania umowy o pracę: czas określony 1 roku z możliwością przedłużenia umowy.
  4. Możliwość pracy zdalnej okazjonalnej do 24 dni w roku kalendarzowym oraz hybrydowej do 30 dni w roku kalendarzowym.
  5. Możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
  6. Świadczenia socjalne oraz zdrowotne.
 

 

  1. Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań).
  1. Prowadzenie całokształtu spraw związanych z ewidencją przedmiotów niskocennych w użytkowaniu.
  2. Sprawdzanie pod względem formalnym i rachunkowym: rachunków i faktur przychodzących oraz delegacji służbowych.
  3. Rozliczanie i księgowanie faktur kosztowych.
  4. Wystawianie faktur: poza drewnem.
  5. Naliczanie i odprowadzanie podatków lokalnych.
  6. Udział w przygotowywaniu danych do planu prowizorium i planu zasadniczego w zakresie swojego działania.
  7. Udział przy sporządzaniu sprawozdań finansowych (miesięcznych i rocznych).

 

  1. Wymagania obligatoryjne:
  1. Wykształcenie wyższe.
  2. Doświadczenie zawodowe: minimum 2 lata w obszarze księgowości.
  3. Umiejętność obsługi programów MS Word, MS Excel.
  4. Podstawowa znajomość przepisów o podatku od towarów i usług.
  5. Podstawowa znajomość przepisów ustawy o rachunkowości.
  6. Znajomość zasad księgowania oraz rodzajów kosztów.
  1. Wymagania fakultatywne:
  1. Wykształcenie wyższe preferowane kierunki: ekonomia, finanse, rachunkowość.
  2. Kursy, szkolenia, studia podyplomowe przydatne na stanowisku objętym rekrutacją.

 

  1. Oczekiwania wobec kandydata:
  1. Umiejętność organizacji pracy własnej.
  2. Umiejętność wyszukiwania i analizowania przepisów prawa oraz zastosowania ich  w praktyce.
  3. Dyspozycyjność, systematyczność i dokładność.
  4. Chęć samodoskonalenia i pogłębiania wiedzy.

 

  1. Wymagane dokumenty:
  1. CV.
  2. Kwestionariusz osobowy dla kandydata do pracy w Nadleśnictwie.
  3. Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań obligatoryjnych w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
  4. Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań fakultatywnych w zakresie wykształcenia oraz posiadanych kursów, szkoleń,  studiów podyplomowych.
  5. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.
  6. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy w GL LP Nadleśnictwie Prószków opatrzona własnoręcznym podpisem.

Kompletna aplikacja zawiera wymagane dokumenty, własnoręcznie podpisane oświadczenia oraz podpisaną klauzulę informacyjną.

 

  1. Termin i miejsce składania ofert:
  1. Dokumenty należy złożyć w terminie: do 19.11.2024r.
  2. Dokumenty należy złożyć w formie

1) Papierowej - dostarczonej w zamkniętej kopercie osobiście / pocztą tradycyjną /

przesyłką kurierską na adres PGL LP Nadleśnictwa Prószków, 46-060 Prószków, ul. Opolska 11 (sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00).

W przypadku nadsyłania dokumentów pocztą lub kurierem liczy się data wpływu
dokumentów do sekretariatu Nadleśnictwa, a nie data stempla pocztowego.


2) elektronicznej - na adres proszkow@katowice.lasy.gov.pl lub poprzez ePUAP.

Dokumenty przekazane w formie elektronicznej należy przesyłać nie późnej niż do godziny 15:00 ostatniego dnia, w którym upływa termin ważności oferty pracy.

 

Każda forma przekazania dokumentów powinna być opatrzona dopiskiem „Dokumenty aplikacyjne na stanowisko księgowa/księgowy w Nadleśnictwie Prószków”.

 

 

  1. Dodatkowe informacje:
  1. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
  2. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni kandydaci, którzy spełniają wymagania obligatoryjne.
  3. O wynikach naboru zostanie poinformowany tylko kandydat, którego oferta została przyjęta. Pozostałym kandydatom zostaną udzielone informacje tylko na ich wyraźną prośbę.
  4. Po zakończonej rekrutacji oferty kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni będzie można odebrać osobiście. Oferty nieodebrane zostaną zniszczone po upływie 3 miesięcy od zakończenia naboru.
  5. Wszelkie dodatkowe informacje w sprawie naboru można uzyskać telefonicznie, pod nr tel.: 77 464-80-22. Do udzielania informacji w sprawie naboru w zakresie:
  1. organizacyjnym: upoważniona jest Pani Anna Staromiejska – Specjalista ds. pracowniczych,
  2. merytorycznym: upoważniona jest Pani Patrycja Hendrysiak – Główna księgowa nadleśnictwa.

 

  1. Załączniki do ogłoszenia:
  1. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika.
  2. Oświadczenie kandydata.
  3. Klauzula informacyjna dla kandydata do pracy.