Asset Publisher
Projekty rozwojowe
W ciągu najbliższych sześciu lat kilkaset budynków administrowanych przez LP zostanie poddanych termomodernizacji. Pozwoli to nie tylko na obniżenie kosztów eksploatacji obiektów, lecz także na zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
PGL LP sukcesywnie modernizuje budynki znajdujące się swoim zarządzie. Mimo to stan techniczny wielu z nich jest niezadowalający i generuje wysokie koszty utrzymania, a ze względu na zastosowanie rozwiązań o dużym zapotrzebowaniu energetycznym ma negatywny wpływ na środowisko.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Dyrektor Generalny LP, decyzją nr 535 z 4 listopada 2016 r. uruchomił projekt rozwojowy „Termomodernizacja budynków PGL LP (łącznie z zastosowaniem OZE w budynkach)", finansowany ze środków funduszu leśnego.
Projekt adresowany jest do jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z całej Polski. Polega on na przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji budynków LP, wynikającej z przygotowanych wcześniej audytów energetycznych. Dzięki tym inwestycjom zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na energię w zmodernizowanych budynkach, koszty ich utrzymania obniżą się, a poprawie ulegnie standard obiektów. Do projektu można zgłosić budynki biurowe, mieszkalne, obiekty edukacyjne, techniczne, warsztatowe oraz lokalne źródła ciepła i lokalne sieci ciepłownicze.
Niebagatelne znaczenie ma również ekologiczny aspekt projektu. W niektórych budynkach instalowane są urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) – np. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i kotły na biomasę. Termomodernizacja wpisuje się w ogólnoświatowy trend zeroemisyjności w budownictwie, czyli dążenia do projektowania i modernizowania obiektów w taki sposób, aby ich użytkowanie wymagało możliwie niskiego zapotrzebowania na energię. Przyczynia się to do przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – w szczególności dwutlenku węgla. W dobie postępujących zmian klimatu na znaczeniu zyskują rozwiązania proekologiczne. W tym przypadku sprzyjające obniżaniu emisji gazów cieplarnianych (w szczególności CO₂) oraz zmniejszaniu niskiej emisji, będącej przyczyną niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska smogu.
W ramach projektu „Termomodernizacja w Lasach Państwowych” również w Nadleśnictwie Prószków jeden z budynków poddany zostanie termomodernizacji. Finalnie znajdą się w nim kancelarie dwóch sąsiednich leśnictw oraz część mieszkalna budynku.
W ramach projektu przewiduje się następujące czynności: docieplenie ścian oraz stropów, wykonanie hydroizolacji ścian piwnicy, wymiana kotła na kocioł zgazowujący drewno, wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacja oraz instalacja kolektorów słonecznych.
Więcej informacji o projektach rozwojowych znajdziesz na stronie:
Asset Publisher
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udział w Ogólnopolskiem konkursie malarskim - Architektura drewniania w akwareli
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
Adres do nadsyłania prac:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań
Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;
Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli
Tekst: Jolanta Węgiel, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu