Asset Publisher Asset Publisher

Nasiennictwo

Nadleśnictwo Prószków posiada własną bazę nasienną.
WDN - Wyłączone Drzewostany Nasienne to drzewostany charakteryzujące się wysoką jakością, zdrowotnością i rodzimym pochodzeniem. Są chronione i zagospodarowane w celu intensywnej produkcji nasion o jak najlepszej jakości. Stanowią jednocześnie podstawę wyboru drzew doborowych. W Nadleśnictwie Prószków Wyłączone Drzewostany Nasienne zajmują powierzchnię 19,63 ha, w tym:
-   Sosna zwyczajna  - 10,00 ha,
-    Sosna wejmutka - 2,94 ha,
-    Modrzew europejski - 5,57 ha,
-    Daglezja zielona - 1,12 ha.

Wyłączony Drzewostan Nasienny – Sosna wejmutka (Pinus strobusL.)

Leśnictwo Smolarnia  oddział 470 k. (fot. L. Szawala)

 

 

Wyłączony Drzewostan Nasienny-Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)                     Leśnictwo Przysiecz oddział 119 h. (fot. Z. Więcek)

 

Szyszki zebrane z Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych dają początek ściśle ewidencjonowanym uprawom pochodnym, które stanowią 228,18 ha, w tym:
 

  • Sosna zwyczajna - 125,72 ha
  • Sosna wejmutka – 86,86 ha,
  • Świerk pospolity – 9,72 ha,
  • Modrzew europejski – 5,88 ha.



Drzewa doborowe  wykorzystywane są do zakładania plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych, których celem jest dostarczanie nasion o najlepszych właściwościach. Dlatego drzewa doborowe muszą spełniać określone wymagania takie jak: prosta, gładka i dobrze oczyszczona strzała, wyraźnie widoczna do samego wierzchołka, cienka kora, możliwie wąska i zdrowa korona oraz cienkie i krótkie gałęzie. Drzewa te powinny również wyróżniać się grubością i wysokością w stosunku do otaczających je drzew tego samego gatunku i wieku, rosnących w tych samych warunkach.
W Nadleśnictwie Prószków znajduje się 95 Drzew Doborowych:
- Sosna zwyczajna – 38 sztuk,
- Daglezja zielona – 9 sztuk,
- Modrzew europejski – 15 sztuk,
- Sosna wejmutka – 21 sztuk,
- Dąb szypułkowy – 12 sztuk.

 

Drzewo mateczne (fot. Ł. Adamczyk)

 

GDN – Gospodarcze Drzewostany Nasienne to drzewostany, które korzystnie wyróżniają się swoją jakością hodowlaną. Są użytkowane rębnie w latach dobrego urodzaju nasion danego gatunku. Nadleśnictwo posiada 385,70 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, w tym 336,78ha drzewostanów sosnowych, 46,41 ha drzewostanów dębowych i 2,51ha drzewostanów modrzewiowych.

Drzewostany zachowawcze to jedna z form zachowania rodzimej puli genowej drzew. Wybiera się drzewostany starsze niż 150 lat, co do których jest pewne, że pochodzą z osobników, które pierwotnie występowały na tym terenie a nie z nasion lub sadzonek sprowadzanych z innych części kraju czy kontynentu. Nasiona i zrzezy z tych drzew stanowią bazę do odtwarzania drzewostanów rodzimych, doskonale przystosowanych do panujących na danym terenie warunków przyrodniczo – klimatycznych. Na terenie Nadleśnictwa Prószków znajduje się 76,10 ha drzewostanów zachowawczych, w tym 10,05 ha modrzewiowych, 17,31 ha dębowych i 48,74 ha sosnowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

urządzanie lasu

urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.