Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa Prószków


Lasy Nadleśnictwa Prószków położone są na Nizinie Śląskiej, w centralnej części województwa opolskiego, i zajmują obszar 180 km2 w zasięgu czterech powiatów : Opole, Krapkowice, Prudnik i Nysa. Północna część lasów Nadleśnictwa położona jest w gminie Prószków i Komprachcice, i oddalona o 13 km od Opola. Wschodnia cześć Nadleśnictwa, opierająca się o rzekę Odrę, leży w terytorialnym zasięgu gmin Krapkowice i Walce. Południowa i zachodnia część Nadleśnictwa leży na terytorium gmin Strzeleczki, Głogówek, Biała, Korfantów i Tułowice.
W Nadleśnictwie Prószków wyróżnia się gleby bielicowe, czarne ziemie zdegradowane, gleby bielicowe oglejone, gleby brunatne, wyługowane mady, gleby bagienne i murszowe. Występują również torfowiska, które stanowią jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych ekosystemów ze względu na ich duże znaczenie dla retencji i oczyszczania wód.
Największy udział siedlisk w powierzchni leśnej Nadleśnictwa Prószków stanowią siedliska mieszane świeże tj. LMśw (63,8%), oraz BMśw (26,8%).
Lasy Nadleśnictwa Prószków obejmują swym zasięgiem część Borów Niemodlińskich, jednego z największych zwartych kompleksów leśnych na Opolszczyźnie, położonego w V Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, dzielnicy Równiny Niemodlińsko – Grodkowskiej.
Tutejsze lasy to w większości drzewostany iglaste składające się głównie z  sosny, świerka i modrzewia. Ten ostatni wytworzył odrębny ekotyp, dający bardzo cenne drewno. Żyźniejsze tereny pokrywają drzewostany liściaste, gdzie głównym gatunkiem jest dąb i buk, a w domieszce występuje również klon, jawor, jesion, lipa, wiąz, grab, robinia.
Wędrując przez lasy prószkowskie warto zwrócić uwagę na liczne chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Spośród roślin będą to: śnieżyczka przebiśnieg, marzanka wonna, konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, widłak goździsty, pełnik europejski, grążel żółty, kotewka orzech wodny, bagno zwyczajne i inne. Wśród chronionej fauny wyróżniają się owady: modraszek telejus i biegacz wręgaty, wśród płazów ropuchy – paskówka i zielona, wśród gadów jaszczurki – zwinka, żyworodna i padalec, a także węże – zaskroniec i żmija zygzakowata. Wśród kilkudziesięciu gatunków chronionych ptaków na uwagę zasługują muchołówki – mała i białoszyja, sowa uszata, dudek, kruk i zimorodek, a także zakładające gniazda w pobliżu śródleśnych łąk żurawie i bociany czarne. Spośród ssaków wyróżniają się jeże – wschodni i zachodni, ryjówki – aksamitna i malutka, łasice – łaska i gronostaj oraz kilka gatunków nietoperzy. Na dopływach Odry w leśnictwie Rogów możemy obserwować żeremia i drzewa ścięte przez bobry, które powróciły na swoje pierwotne tereny po kilku wiekach nieobecności.



 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Prószkowska Podstawówka w lesie

Prószkowska Podstawówka w lesie

2015-04-15

Wraz z nadejściem wiosny wzmaga się ruch turystyczny w naszych lasach. 15 kwietnia gościliśmy uczniów z klasy II Szkoły Podstawowej z Prószkowa, która chcąc wykorzystać pierwsze promyki słońca odwiedziła leśników z Nadleśnictwa Prószków. Spotkanie rozpoczęło się krótką lekcja w leśnej klasie, podczas której dzieci podzieliły się swoimi wiadomościami na temat zasad obowiązujących na terenach leśnych.  Następnie grupa udała się na powierzchnie przygotowaną do odnowienia, gdzie sadziły drzewka w wyznaczonych rządkach według kolejności takiej jak w dzienniku szkolnym, dzięki czemu podczas spacerów do lasu będą mogły odnaleźć posadzone przez siebie buki. Całość zakończona została wspólnym pieczeniem kiełbasek pod Wiatą Edukacyjną zlokalizowaną na terenie parku przy siedzibie nadleśnictwa. Dzieci znajdowały się pod opieką Pani Joanny Kwiecińskiej, a po leśnych zakątkach oprowadzał je Leśniczy Leśnictwa Wybłyszczów, Pan Zdzisław Więcek.   Zachęcamy do naśladownictwa.