aktualnosci aktualnosci

Szkody na terenie Nadleśnictwa Prószków po huraganowych wiatrach

Uwaga, prosimy zachować rozwagę w trakcie poruszania się po terenie  leśnym.

Silne wiatry jakie przeszły nad naszym regionem wyrządziły szkody w drzewostanach Nadleśnictwa Prószków, w szczególności na terenie Leśnictwa Pietna leżącego w bliskim sąsiedztwie miasta Krapkowice.

W pierwszej kolejności udrożniliśmy drogi na terenie leśny. Od początku marca obowiązuje zagrożenie pożarowe lasów które to w okresie wiosennym przed ruszeniem wegetacji jest szczególnie duże.

Najbliższy czas będzie poświęcony pozyskaniu wywróconych drzew i uporządkowaniu terenów leśnych. 

Uszkodzone drzewa częściowo leżą na ziemi, jednakże wiele z nich jest oparte o stojące drzewa stwarzając szczególne zagrożenie. Bardzo niebezpieczne są drzewa z naderwanymi systemami korzeniowymi, które pozornie wyglądają jak nieuszkodzone, a w każdej chwili przy kolejnym podmuchu wiatru mogą zostać powalone. Cały czas istnieje niebezpieczeństwo samoistnego wywracania się drzew uszkodzonych wcześniej przez wiatr, czy też opadania złamanych konarów i gałęzi.

Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie przebywania na terenie leśnym, zwracanie uwagi na oznaczenie tablicami o treści zakaz wstępu oraz przestrzeganie tego zakazu.

Z uwagi na skalę szkód i ich rozmiar powierzchniowy, gdyż pojedyncze drzewa zostały uszkodzone na terenie cale jednostki szacuje się że prace potrwają do końca maja.